محمد خاندردی

دولت جاوید یافت هرکه نکونام زیست/سعدی

چند روز پیش داشتم یکی از پادکست های آقای “سیدحسن آقامیری” می شنیدم. یه جمله ای گفت با این مضمون که نتیجه دینداری ما چیه؟ خب نماز می خونی، روزه میگری، حج می ری… چه اثری روت گذاشته؟ آدم بهتری شدی؟ حالت بهتر شده؟ یا اینکه در کنار دینداری … دروغتو می گی، نزولتو می خوری، غیبتتو می کنی، کبر داری … ؟!

به نظر من اگه دینداری و انجام مراسم دینی مثل نماز خوندن، روزه گرفتن و … اگه نتونه باعث تحکیم اصول اخلاقی در فرد بشه، اصولا به چه دردی می خوره؟!! آیا خداوند عزوجل نیازمند به تکریم ایشان توسط مخلوق خودشه ؟! یا اینکه احتیاجی به روزه مخلوقش داره؟! با توجه به اینکه خداوند اصولاً نیازمند نیست، میشه بصورت معقول نتیجه گرفت که آیین های دینی رو نه برای خودش بلکه برای پرورش و تکمیل مخلوق خودش لحاظ کرده.

نماز خواندن و خم شدن تا کمر و پیشانی بر زمین مالیدن، به سمت محلی به نام کعبه که از سنگ بنا شده (و نه حتی به سمت یک جاندار) اصولاً می بایست باعث از بین بردن کبر و غرور در فرد نمازگزار بشه. اگه نمازگزار با این انجام هر روزه این مراسم، هنوز هم یک فرد متکبر و مغرور باشه، نمازش بدردش نخورده و از طرفی چون خالقش هم نیازی به نماز اون نداره، پس به نظر میرسه که داره وقتش رو تلف میکنه.

روزه گرفتن فرد، اگه نتونه اون رو به یاد مستمندان و بیچارگان بیاندازه و مصیبتی که ایشان در گرسنگی متحمل میشن رو درک کنه (مثلاً نصف روز رو بخوابه که بهش فشار نیاد) پس چطور می تونه انفاق کنه و چطور میتونه صدقه بده. انسانهای درد آشنا بهتر می تونن بیچارگان رو درک کنن و طبعاً بصورت خود جوش (نه تکالیفی مانند زکات) به آنان کمک کنند. خداوند متعال هیچ نیاز به روزه مخلوقاتش نداره بلکه به نظر میاد که میخواد فرد سیر، حال فرد گرسنه رو بفهمه و پس فردا به کمکش بره.

خداوند نیازی به شکرگذاری مخلوقش نداره. ولی به نظر میاد، می بایست باعث قدردان بودن انسانها بشه. انسانی که شکرگذری رو یاد گرفته، بهتر می تونه قدردان زحمات یا لطف فردی دیگر بشه و مردم رو غلام زرخرید خودش ندونه.

به نظر من هدف دین، پرورش اخلاق در جامعه است. اخلاق (بصورت خود جوش) چیزیه که در کل، به سختی میشه پیدا کرد. به نظر میاد، قوانین هستند که باعث شدند عموم انسانها با ظاهری با اخلاق رفتار کنند. مثلاً کلاهبرداری نکنه، دزدی نکنه، فردی رو به قتل نرسونه، مزاحم مردم نشه… چون قانون پدرش رو در میاره.

به نظر من اخلاق خودجوش، گوهری کم یابه و اگه مسلک و آیینی بتونه انسانها رو به اون سمت ببره… باید قدرشو دونست.

 

روزنوشت