محمد خاندردی

دولت جاوید یافت هرکه نکونام زیست/سعدی

چند هفته پیش که رفته بودم بغداد، در هر ایست بازرسی داخل شهر، دستگاهی در دست نیروهای امنیتی دیدم که جالب بود. البته قبلا ذکر دستگاه رو شنیده بودم ولی از نزدیک ندیده بودم. این دستگاه می تونه مواد منفجره رو تشخیص بده و نوک آنتن مانند آن به سمت مواد منفجره بچرخه.

همونطور که در تصویر میشه دید. آنتن دستگاه تشخیص مواد منفجره حول محوری می تونه بچرخه. این مامورا با این وسیله کنار ماشین ها می ایستند. همین!! اگه بچرخه سمت ماشین، مورد مشکوک محسوب میشه و اقدام به بازرسی ماشین می کنند. البته همه چرخش ها به معنای وجود مواد منفجره نیست. و شاید هم نسبت به برخی مواد حساسیت نشون نده. ولی به هر حال یه حداقلی است که هر ننه قمری نتونه بمبشو بزاره زیر بغلش و ببره بترکونه.

دستگاه تشخیص مواد منفجره

اولین ماده منفجره دنیا همان باروت سیاه بود. بعدها نیتروگلیسرین ابداع شد که مایعی بسیار حساس به حرارت و تکان بود و بسرعت منفجر می شد.

باروت سیاه

باروت سیاه

نیتروگلیسرین

نیتروگلیسرین

جناب آلفرد نوبل نیتروگلیسرین رو با خاک دیاتومه و سدیم کربنات مخلوط کرد و ماده منفجره ای جامد به نام دینامیت ابداع کرد که قابل حمل بود و حساسیت آن از خود نیتروگلیسرین بسیار پایینتر بود. دینامیت را در لفافه ای کاغذی بشکل میله ارائه می کردند که توسط چاشنی از راه دور منفجر می شد. دینامیت هم مشکلاتی داشت از جمله اینکه انبار کردن آن بمدت طولانی باعث پدیده تعریق شده و نیتروگلیسرین از مواد دیگر جدا شده و در کف جمع می شد و تکان کوچکی باعث انفجار آن می گردید.

دینامیت

دینامیت

بعدها موادی به نام  هگزامین ابداع شده و از ترکیب آن با مواد دیگر، ماده منفجره RDX را تولید کردند و ترکیب آن با روغن موتور و مواد پلاستیکی، به تولید ماده منفجره بسیار کارا و پایداری به نام C4 انجامید. C4 ماده منفجره ای بشکل خمیر بازی بوده و حتی با شلیک مستقیم گلوله نیز منفجر نمی شود. آنرا را با خرج الکتریکی یا فتیله سوزان منفجر می کنند. با توجه به اینکه مثل خمیر است می توان آنرا به محل چسباند و منفجر کرد.

C4

C4

C4

C4

ماده منفجره مورد علاقه تروریست ها، سمتکس (Semtex) است که از ترکیب پینتریت با چند ماده دیگر بدست می آید و جزو مواد منفجره پلاستیکی است. این ماده منفجره حالت خمیری خود را در دماهای -40 تا +60 حفظ کرده و ضد آب است و از طرفی تشخیص آن با دستگاه تشخیص مواد منفجره بسیار سخت می باشد. سمتکس در کشور چک تولید و صادر می شود.

Semtex_H1

Semtex_H1

 

 

زمین با وجود جانداری به نام آدمیزاد، جای بسیار خطرناکی برای زندگی است.

عمومی

2 دیدگاه تا کنون.

  1. مسیح کاشفی

    با سلام این دستگاه کشف موادکه عنوان کرده بودید با کاتالیزور خاص یک ماده کارمی کنه یعنی وقتی کاتالیزورماده منفجره c4داخلش باشه فقط قادربه تشخیص این ماده است و دیگرموادرونمی تونه کشف کنه درضمن اون ماموراهم نباشد پایش را ازروی زمین برداره بلکه باید روی زمین بکشه یعنی باید اتصال به زمین برقرارباشه

    • محمد

      ممنون از اطلاعات تکمیلی شما