محمد خاندردی

دولت جاوید یافت هرکه نکونام زیست/سعدی

سالهاست که عقب افتادن حقوق پرسنل در پروژه های عمرانی به امری رایج تبدیل شده است. نمی دانم این بدعت از کی شروع شده ولی هر چه رو به جلوتر می رویم مدت زمان تاخیرات بیشتر می شود. حال جالب آنست که این این موضوع هم برای کارفرما و هم برای کارمند یک موضوع حل شده است. یعنی وقتی می خواهی به پروژه ای بروی، میدانی که “دیگه سه چهار ماه تاخیر، رو شاخشه” !!!

دلیل؟

1- مهمترین دلیل اینست که کارفرماها رفته رفته پر رو تر می شوند!!! اگر تا چند سال پیش، بیش از 3 ماه تاخیر را ناجور می دانستند الان بیش از 7 ماه تاخیر را ناجور می دانند!!! معلوم نیست که در آینده ای نزدیک شاید یکسال یکبار حقوق بدهند.

 

2- بیکاری فزاینده و رکود بی سابقه در کشور!!! مخصوصاً در چند سال اخیر. به قول دولتمردان متخصصمان که “تحریم های ناجوانمردانه” دلیل اصلی آنست. بدلیل این رکود و بیکاری، اصولاً کارمند سعی در حفظ وضعیت فعلی داشته و از هرگونه تغییر محل کار می ترسد (حق هم دارد)، چون ممکن است همین هم گیرش نیاید!!! لذا در مقابل اجحاف های کارفرما دم بر نمی آورد. البته بعضاً برخی ناله هایی خفیف سر می دهند ولی سریعاً در نطفه خفه می شود.

 

3- مدیریت ضعیف شرکت و یا پروژه، باعث خسران و ضررهای پنهان زیادی شده و هزینه ها را به سرعت بالا می برد، در نتیجه پروژه ای که قرار بوده سودآور باشد به فلاکت می افتد. اولین اثرات این فلاکت در تاخیر حقوق هاست.

دوست نکته بینی داشتم که چند سال پیش موقعی که می خواستند قیمت حامل های انرژی را بالا ببرند نقل می کردند، وزارت نیرو می گوید “هزینه تولید و انتقال برق بسیار بیش از مبلغ قبوض است و باید مبلغ قبوض واقعی شود” ، اینها خودشان می گویند که بدلیل فرسودگی خطوط و نیروگاه ها، افت زیادی در شبکه وجود دارد. معنی اش اینست که دولت می خواهد هزینه عدم مدیریت صحیح خطوط و نیروگاه ها را از مردم بگیرد.

پروژه ها هم همینطور است، عملاً بخشی از هزینه عدم مدیریت صحیح را پرسنل و کارمندان پرداخت می کنند. هزینه خواب پول حقوق!!!

 

4- هزینه کردن، درآمدهای پروژه در خارج از پروژه. البته این اتفاق بدلایل مختلفی ممکن است بیوفتد. الف) سایر پروژه های شرکت به گل نشسته و درآمد پروژه در آن محل ها توزیع می شود. ب) پروژه را با قیمت پایین برنده شده اند و مجبورند بخشی از درآمدها را در خارج از پروژه سرمایه گذاری کنند تا بتوانند پروژه را جمع کنند. ج) بدترین حالت اینست که شرکت دندان گردی کرده و بخشی از درآمد را در بیرون از پروژه خرج کند!!

 

حتماً دلایل دیگری هم دارد ولی فعلاً اینها به ذهنم می رسد!

تجارب پروژه